דרושה: מוטיבציה

מוטיבציה. מילה מפוצצת שבתכל’ס הרבה פחות מפחידה ממה שהיא באמת.

מוטיבציה (Motivation או בעברית – הנעה) בהגדרה היא: מכלול התהליכים אשר מעוררים, מכוונים ומשמרים את ההתנהגות האנושית לעבר מטרה מסוימת.

בואו ניקח את ההגדרה הזו לעולם שלנו – עולם הקרוספיט – ונבדוק מהם בדיוק אותם תהליכים אשר מעוררים, מכוונים ומשמרים את היכולת שלנו לחזור הביתה סחוטים מיום עבודה ארוך ומתיש, לארגן את הילדים, בקושי להספיק לגנוב איזה תמר ובכל זאת – לעלות על בגדי ספורט, להיכנס שוב לאוטו ולהגיע לאימון מהגיהינום שיסחט מכם כל טיפת אנרגיה שאולי נשארה זמינה במערכת. אה כן, ואז לעשות את זה שוב… ושוב… ושוב…

התשובה היא פשוטה. כי זה עושה לכם טוב! בשנייה שנכנסתם לבוקס אתם כבר לא אותו בן אדם עייף, מחוסר אנרגיות עם ראש מפוצץ בדאגות ומטרדים. אתם מישהו אחר. מישהו שמשאיר את כל הבלגאן היום יומי שלו מחוץ לדלת ומגיע לתת את ה 110% שלו בדרך להשיג את המטרות שלו, לראות תוצאות ולהפוך לגירסה משופרת וטובה של עצמו הרבה יותר מיום האתמול.

בהתחלה כמו בהתחלה, אתם בטירוף. אתם פוגשים סגנון אימונים שמעולם לא פגשתם, אנשים חדשים ומדהימים שבחיים לא הייתם פוגשים לולא הקרוספיט ומגלים שרירים וחלקים בגוף שלא חשבתם שקיימים. מאימון לאימון אתם מרגישים את השיפור. הגוף משתנה, מתחזק, מתקדם קדימה בקצב בלתי נתפס. אתם מתעצבים, מתחשלים ופורצים מחסומים פיסיים ומנטליים בזה אחר זה. דברים שראיתם ביוטיוב שלא חלמתם שתעשו – פתאום הופכים לעניין שבשגרה. סקוואט, דדליפט, עליית מתח ראשונה, עמידת ידיים, עליית כח, ריצה, סיבולת, כח מתפרץ, גמישות – פתאום הכל נראה הגיוני. וכל זה קורה הרבה יותר ממה שחשבת. חודש, חודשיים, שלושה, חצי שנה במועדון והאתגרים לא מפסיקים להגיע ולהפתיע וגרף השיפור לא עוצר. עודפי המשקל ואחוזי השומן ממשיכים לרדת, מסת השריר עולה, הגוף מתעצב, המשקל על המוט עולה והחוסן הפיסי והמנטלי בשמיים. תחושה עילאית שרק מי שנמצא בתוך העולם שלנו יזכה לה. אתה בשיא. הרכבת דוהרת קדימה ואין סיכוי שמישהו עוצר אותך עכשיו.

בום. תקופת מבחנים. שלישי, 18:00, אתה מתארגן לאימון בנוהל. לא פספסת את שלישי בערב בחצי שנה האחרונה ויתפוצץ העולם זה הולך לקרות עכשיו. טלפון. בצד השני החבר שלך ללימודים בהיסטריה שאם לא תתחילו ללמוד עכשיו למבחן הלך התואר. מזל טוב. פספסת לראשונה מזה חצי שנה את אימון שלישי בערב. אבל אל חשש. אתה לא לבד. בצד השני של העיר נמצאת רוני, אמא לשלושה, שגם היא כמוך כבר עם המפתחות ביד בדרך לאימון, אחרי שכבר התארגנה על בייביסיטר, כשפתאום היא מקבלת טלפון מהמשרד שיש בלגאן וצריך אותה דחוף. גם רוני לא תגיע הערב לאימון. ומה עם אמנון? שבדיוק נולד לו ילד. מזל טוב!! גם הוא יחד עם הפרטנר הקבוע שלו לאימונים, שלא זז מטר בלעדיו, לא יגיעו הערב להתאמן. וגם לא בחמישי. וגם לא במוצ”ש.

עברו שבועיים ואולי אפילו יותר. אתה מרגיש כאילו דרסה אותך משאית. זה נראה כאילו לא התאמנת שנתיים. הגוף חורק, מציק ודואג להזכיר לך שאם לא תתאפס על עצמך מהר כל מה שעבדת בשבילו בדרך לעזאזל. אתה מחליט להתעורר על עצמך ומגיע לאימון. כבר בחימום אתה מרגיש שאתה עומד להתעלף. התחושות האלו של האימון הראשון שעשית בקרוספיט חוזרות אלייך בפלאשבק. אנשים שהיית רגיל להשאיר להם אבק מדלגים לידך באימון בקלילות מטורפת. אתה מנסה ללחוץ יותר חזק כי אתה יודע שאתה מסוגל אבל הגוף לא משתף איתך פעולה ומעניש אותך על שבועיים של היעדרות מאימונים.

איך יוצאים מזה??

כולנו בני אדם עם מחויבויות למשפחה, לעבודה, לילדים, לקריירה, ללימודים ולכולנו יש תקופות ושלבים בחיים בהם לא הכל מסתדר בדיוק כמו שאנחנו רוצים ומתכננים. לטוב ולרע. זה טבעי וזה בסדר. יש תקופות בהן תצליחו להתמיד ולשמור על רצף אימונים קבוע בו תהנו מקצב התקדמות מדהים ויש תקופות שפחות. בכדי לחזור חזרה למסלול אימונים סדור בצעו את שלושת השלבים הבאים:

השלב הראשון – להבין שזה בסדר. מותר לכם להתבאס מזה ואפילו טוב שכך. זה אומר שהחוסר באימונים ובפעילות הגופנית מפריע לכם וזה חלק מספיק חשוב באורח החיים שלכם. אחרת זה לא היה מזיז לכם.

בשלב השני – סמנו לשבוע הקרוב שלושה אימונים שאליהם אתם מתכוונים להגיע לא משנה מה. משימה. בדיוק כמו שאתם יודעים שצריך להסיע את הילד לחוג או, ללמוד למבחן או להספיק להגיש לבוס את הדו”ח בזמן – אותו דבר כאן. סמנו ביומן שלוש משבצות אימון והתייחסו אליהן כמשימה לכל דבר שאתם פשוט חייבים לבצע. גם אם אתם בשיא הלחץ – 3 שעות בשבוע בשביל עצמכם ובשביל הדבר הזה שעושה לכם כל כך טוב וכל כך חשוב לבריאות שלכם בהחלט לא אמור להוות מעמסה על הלו”ז שלכם. להפך. תנצלו את זה בשביל להתאוורר מהעומס, לשחרר לחץ ולחזור לשגרת אימונים סדורה.

שלב שלישי – אם צלחתם את שני השלבים הקודמים סביר להניח שאתם נמצאים בנקודה טובה. הניצוץ מתחיל לחזור ואתם מרחק פסיעה מלעלות בחזרה על הסוס. אם העסק עדיין קצת מקרטע לכם והסוויץ’ עוד לא נדלק עד הסוף – חיזרו לשלב השני וסמנו לשבוע העוקב 3 אימונים נוספים כמשימה. המשיכו לעבוד בצורה זו עד שחיידק האימונים יחזור אליכם למערכת הדם ומשם – to infinity and beyond!

אחד היתרונות הגדולים ביותר במועדון הקרוספיט הוא שתמיד יש מישהו אתכם. גם אם נעדרתם מאימונים לשבועיים, שלושה או יותר – בשנייה שתחזרו יחכה לכם מאמן שמכיר אתכם שיחזיר אתכם באופן הדרגתי ובטוח לאימונים הכי מהר שאפשר. וכמובן יש את הקהילה והחברים במועדון שרק מחכים שתחזרו כדי לתת לכם רוח גבית בכל אימון ואימון.

הכנות לחתונה, מחלה, לחץ בעבודה, פציעה, מבחנים, תינוק חדש שבא לעולם, חופשה, חגים, ילדים, שבוע לחוץ, חודש לחוץ, מעבר דירה, מוקדם מידי, מאוחר מידי, אין בייביסיטר, קיץ, חורף, לא בכושר – רק תבחרו. שום דבר מהרשימה המפוארת הזו מהווה תירוץ מספיק טוב כדי להפסיק להתאמן או למנוע מכם לחזור להתאמן. תנסו לשחזר לעצמכם בראש את תקופות השיא באימונים שלכם. איך הרגשתם, איך זה השפיע עלייכם ואיך לא נרדמתם בלילה כי הגוף מפוצץ באדרנלין מהאימון שעשיתם ומהציפייה לאימון הבא. בתכל’ס, החלק המאתגר באמת כבר מאחוריך. עברת את סדנת היסודות, התאמנת תקופה לא קצרה בכלל וסקווט, דד-ליפט וקלין כבר לגמרי חלק מהשפה שלך.

בתקופות לחוצות (או כמו שאני אוהב לקרוא להן – תקופות מאתגרות) צריך לגלות קצת יותר יצירתיות, קצת יותר נחישות וקצת יותר רצון על מנת לצלוח אותן במינימום היעדרות משגרת האימונים הסדורה שכבר סיגלתם לעצמכם. הערבים קצת לחוצים? תגיע בבוקר. כבד עלייך שלוש פעמים בשבוע? תגיע פעמיים. יש אינסוף דרכים ופתרונות להמשיך לייצר רצף אימונים באותן תקופות מאתגרות, כי הרי מה האלטרנטיבה? לוותר? לא לעשות כלום? עבדתם קשה מאוד כדי להשיג את התוצאות שהשגתם. אל תוותרו על עליהם בכזאת קלות.

 

מאמרים קשורים:

ניהול עומסים

הצצה לאימון הקרוספיט הראשון שלך